Unicum Riserva
2018. április 10. írta: Gyökösi Attila

Unicum Riserva

A statisztikák szerint hazánk kifejezetten komoly tényező Európa keserű- illetve gyógynövénylikőr piacán. Nyilván nagyban hozzájárul ehhez, hogy saját, nemzeti márkánk, az Unicum tényleg egy szinte mindenki által ismert és kedvelt brand. Az ital gyártási metódusa és receptúrája körüli, a rendszerváltozás előtt vitákra okot és alapot adó helyzet már rég elmúlt, Zwackék kedvelt keserűje jó ideje valóban az eredeti titkos családi receptúra szerint készül. Szeretjük és fogyasszuk is sokan. Azonban az újdonságokra is folyamatos igény mutatkozik, így időnként jelennek meg új innovációk a kínálatban, pár éve az Unicum Next, majd az Unicum Szilva is megjelent a polcokon. Azonban a legutóbbi időkig kifejezetten a prémium szegmenset célzó terméke nem volt a tradicionális gyártónak. Ennek azonban már vége, idén bevezetésre került a limitált mennyiségben készülő Unicum Riserva.
 
 

Az Unicum Riserva különlegessége a keserű likőröknél egyedülálló gyártási eljárásában, a „dupla hordós” érlelésben rejlik. A termék alapját képező Unicumot a budapesti, Soroksári úti pincerendszer legnagyobb és legidősebb - 80 éves - hordójában érlelik. A hosszú évtizedek során a hordó dongáiban képződött speciális anyag, az úgynevezett „fekete méz” karakteresebbé teszi a benne készült Unicumot. Érdekesség, hogy ez a cég legöregebb hordója, és az egyetlen, ami túlélte a második világháborút.
 
Ezt követi a második, immár tokaji aszús hordós érlelés. Ez az eljárás kerekséget, lágyságot és Tokaj utánozhatatlan karakterét adja hozzá az italhoz. Végül ezen karakterjegyek kiemelésére, lekerekítésére a Dobogó Pincészet 2007-es évjáratú Tokaji aszúját adják hozzá az italhoz.
 
A gyártó leírása azt mondja: „Amint az Unicum jól ismert keserédes íze találkozik az érzékien édes Tokaji aszúval, az Unicum Riserva komplex ízvilága lágyabbá, de ugyanakkor fűszeresebbé, gyümölcsösebbé válik egy csipet sárgabarackos, finoman gyógynövényes, hűs, mentás fuvallattal.”
 
És hogy kóstolásakor mit tapasztalunk mi? Hát, nagyon hasonlóakat, ez esetben a gyártói szöveg nem tartalmaz semmi túlzást. Az bizonyos, hogy ez a változat igényli a hosszasabb ízlelést. Az eredeti Unicumot sokan kifejezetten gyorsan isszák, akár több kupicányit egymás után. Az Unicum Riserva esetében ez butaság volna, ezt a komplex ízvilágot tényleg érdemes hosszabban ízlelgetni. A megszokott Unicum jegyek felismerhetőek, de a bor (pontosabban aszú) valóban nagyon megbolondítja, felrázza az ismert keserű aromát. Gyümölcsösebb, komplexebb, teltebb, mégis kicsit könnyedebb is. A keserűlikőröket sokszor kifejezetten hidegen fogyasztják, azonban ennél az italnál ettől is óvnánk a kóstolókat, az alacsony hőmérsékleten jóval nehezebben szabadul fel az ital számos apró, különleges aromája. Márpedig azok itt szép számmal vannak, csak hagyni kell kibontakozni azokat.
 
Mindenképp nagyon ajánljuk ezt a változatot, valóban prémium likőr, ráadásul nagyon elegáns palackban lakik, igazán ünnepi asztalra kívánkozó ital. Fontos lehet, hogy épp az említett egyetlen rendelkezésre álló 80 éves hordó miatt ez a változat csak limitált mennyiségben készül, nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni a beszerzését.

A bejegyzés trackback címe:

https://aperitif.blog.hu/api/trackback/id/tr9713722122

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása